LANSARE PROIECT „SPRIJIN LA NIVELUL REGIUNII DE DEZVOLTARE NORD – VEST PENTRU PREGĂTIREA DE PROIECTE FINANȚATE DIN PERIOADA DE PROGRAMARE 2021- 2027 PE DOMENIILE MOBILITATE URBANĂ, REGENERARE URBANĂ PENTRU MUNICIPII (ALTELE DECÂT REȘEDINȚE DE JUDEȚ) ŞI ORAȘE, CENTRE DE AGREMENT/BAZE TURISTICE (TABERE ȘCOLARE) ȘI INFRASTRUCTURĂ ȘI SERVICII PUBLICE DE TURISM, INCLUSIV OBIECTIVELE DE PATRIMONIU CU POTENȚIAL TURISTIC (2D)”, COD SMIS 143479

Agenţia de Dezvoltare Regională Nord-Vest anunță demararea proiectului intitulat “Sprijin la nivelul regiunii de dezvoltare Nord – Vest pentru pregătirea de proiecte finanțate din perioada de programare 2021- 2027 pe domeniile mobilitate urbană, regenerare urbană pentru municipii (altele decât reședințe de județ) şi orașe, centre de agrement/baze turistice (tabere școlare) și infrastructură și servicii publice de turism, inclusiv obiectivele de patrimoniu cu potențial turistic (2D)” cu finanţare prin POAT 2014-2020.

Obiectivul general al proiectului este pregătirea de proiecte mature pentru perioada de programare 2021-2027 la nivelul regiunii de dezvoltare Nord-Vest.

Obiectivul specific al proiectului este asigurarea capacităţii la nivel regional de a pregăti documentaţii tehnico-economice la nivelul regiunii de dezvoltare Nord-Vest pentru proiectele aferente perioadei de programare 2021-2027 pe domeniile:

– mobilitate urbană pentru municipii (altele decât resedinţe de judeţ) şi oraşe,

– regenerare urbană pentru municipii (altele decât resedinţe de judeţ) şi oraşe

– centre de agrement/baze turistice (tabere şscolare)

– infrastructură şi servicii publice de turism, inclusiv obiective de patrimoniu cu potenţial turistic

Rezultate aşteptate: 27 documentaţii tehnico-economice elaborate la nivelul Regiunii de Dezvoltare Nord-Vest aferente proiectelor din portofoliul 2021-2027 pentru domeniile:

– regenerare urbană pentru municipii (altele decât resedinţe de judeţ) şi oraşe

– centre de agrement/baze turistice (tabere şscolare)

Beneficiar: Agenţia de Dezvoltare Regională Nord-Vest

Nr. și dată contract de finanțare: 1.1.149/01.11.2021

Valoarea totală a proiectului: 14.514.471,45 lei

Asistenţă financiară nerambursabilă: 14,044,363.06 lei din care 12.337.300,73 lei din Fondul European de Dezvoltare Regională şi 1.707.062,33 lei din bugetul naţional.

Durata proiectului: 25 luni, respectiv de la 01.08.2020 până la 31.07.2022.

Prin sprijinul acordat ADR Nord-Vest proiectul contribuie la atingerea obiectivul specific al Axei Prioritare 1: O.S. 1.1. Îmbunătățirea capacității beneficiarilor de proiecte finanțate din FESI de a pregăti și de a implementa proiecte mature.

Proiectul este cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin POAT 2014-2020.