Adresa – INFORMARE pentru prestatorii de servicii funerare

Primăria Orașului Beclean aduce la cunoștința prestatorilor de servicii funerare Adresa Organizației Profesionale a Tanatopractorilor THANATOS cu nr. 97/17.09.2024, înregistrată la Instituția Prefectului – Județul Bistrița-Năsăud sub nr. II/B/17533/17.09.2024, fiind totodată înregistrată și la Primăria orașului Beclean cu numărul 7719/23.09.2024, cu privire la normele tehnice și sanitare privind serviciile funerare, înhumarea, incinerarea, transportul, deshumarea și reînhumarea cadavrelor umane, cimitirele, crematoriile umane, percum și ccriteriile profesionale pe care trebuie să le îndeplinească prestatorii de servicii funerare și nivelul fondului de garantare aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 741/2016.

Drept urmare, iată lista documentelor necesare pentru eliberarea avizului conform normelor în vigoare:

• Art. 9, alin. (1) a) documentele care atestă faptul că personalul angajat cu atribuții în prestarea de servicii funerare, pregătirea cadavrului și efectuarea de îngrijiri mortuare are competențele specifice necesare, conform prezentelor norme. Se exceptează de la cerința de competență specifică persoanele care lucrează în contabilitate, agenți de marketing, șoferi, persoane care execută/decorează monumente funerare sau comercializează obiecte funerare;
  • b) dovada că prestatorul de servicii funerare are cel puțin 3 angajați, astfel:
    • (i) un tanatopractor cu diploma de absolvire a programului de formare teoretică și practică în urma căruia a obținut dreptul de liberă practică, în conformitate cu prezentele norme, angajat cu contract de muncă, cu dreptul de a completa și semna certificatul de îmbălsămare, conform formularului din anexa nr. 3;
    • (ii)  minimum 2 persoane angajate cu normă întreagă, cu atribuții în efectuarea transportului decedatului;
  • c) nu are datorii restante la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat și bugetul local și are constituit fondul de garantare;
  • d) dovada deținerii spațiului corespunzător pentru desfășurarea obiectului de activitate, respectiv copie a autorizației sanitare de funcționare emise de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București.
  • Alin. (2) Avizul consiliului local poate fi retras în cazul în care se constată nerespectarea condițiilor inițiale care au stat la baza obținerii avizului consiliului local al unității administrativ-teritoriale.