Zeci de elevi ai Colegiului Național “Petru Rareș” din Beclean, alături de reprezentanți ai Primăriei Beclean au participat vineri, 3 Februarie 2023, la o acțiune amplă de ecologizare în apropierea râului Someș.
Zona care a fost ecologizată a fost malul râului și digul Someș, dinspre strada Someșului către partea de sus a orașului.
Tinerii voluntari au acționat cu entuziasm și au înțeles pe deplin importanța protejării mediului prin acțiuni de ecologizare.
Ecologizarea orașului Beclean, județul Bistrița-Năsăud, a fost organizată în cadrul Programului privind ecologizarea zonelor afectate de deșeuri, aprobat prin Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 710/2022 – Curățăm România, conform contractului de finanțare nerambursabilă 191/C/12.12.2022
![](http://primariabeclean.ro/web/wp-content/uploads/2023/02/6E05FAD3-959B-418A-A196-92F5ADA00934-1024x768.jpeg)
![](http://primariabeclean.ro/web/wp-content/uploads/2023/02/BC42B59D-47C6-4414-9B5B-3D602AC06CBF-1024x768.jpeg)
![](http://primariabeclean.ro/web/wp-content/uploads/2023/02/BA628EA9-AD5B-4D58-B44D-7112487EE020-1024x768.jpeg)
![](http://primariabeclean.ro/web/wp-content/uploads/2023/02/7597C882-55B6-4BC9-B8B5-F9C7366C6AC9-1024x768.jpeg)